GUCIO-T2 - under construction

Arduino Nano
Przejdź do treści

Menu główne:

Projekty
OPIS projektu GUCIO-T2

1) urządzenie ma za zadanie pracować w terenie (trudne warunki pogodowe, brak dostępu do 230V) - użyte hermetycznie zamykane pudełko elektryczne z wyprowadzeniem złączy do podłączenia zasilania (złącze: Jack DC), anten GPS i GSM (2xzłącze:SMA), ekran LCD (złącze RJ11) oraz tensometrów (złącze RJ11). Zasilanie urządzenia przystosowane na 12V (zewnętrzny akumulator żelowy)

2) zmierzyć wagę w zakresie od 0 do 150kg. Zastosowane 4 tensometry oraz moduł miernika nacisku HX711. (rozwiązany problem techniczny: urządzenie nie wymaga zdejmowania ciężaru do zerowania, po wyłączeniu zasilania i ponownym włączeniu waga wskazuje poprawnie pozostawiony ciężar)

3) wskazywać prawidłową datę i czas również po zaniku zasilania (np. podczas wymiany akumulatora) - zastosowanie modułu RTC DS3231 z podtrzymaniem bateryjnym 3V. Moduł dodatkowo posiada wbudowany czujnik temperatury wykorzystany do pomiaru wewnątrz obudowy (pośrednio określa stan warunków pogodowych na zewnątrz)

4) zapisać wynik pomiaru wagi[kg], temperatury[stC], data/czas na zewnętrznej karcie SD (zastosowanie modułu SD CARD, zapis do pliku TXT), cykl czasowy dowolny np. co 1h. Opcja może być przydatna w sytuacji gdy w terenie nie ma zasięgu komórkowego to wyniki pomiarów mamy na karcie do dalszej analizy.

5) możliwość odczytu wyniku pomiaru (waga [kg]) na zewnętrznym ekranie LCD (dołączany w razie potrzeby w terenie). Zastosowanie modułu LCD 1602 oraz konwerter I2C. Standardowo urządzenie powinno rano i wieczorem (2x/dobę) przesłać komunikat SMS z wynikiem pomiaru [kg]

6) zastosowanie mechanizmów monitorowania, powiadamiania i ochrony:
- akcelerometr ADXL335 reagujący na zmianę położenia urządzenia w przestrzeni
- moduł SIM808 umożliwiający odczytanie lokalizacji GPS oraz odbierania i wysyłania SMS (GSM)
Urządzenie powinno reagować wysłaniem alertu SMS w przypadku przemieszczenia obudowy oraz przesłać współrzędne GPS na żądanie tj po wysłaniu SMS z hasłem
(problem techniczny: zapobiec masowej wysyłce SMSów po wykryciu zdarzenia, moduł GPS powinien być aktywowany tylko na czas pomiaru - oszczędzanie energii, tryb ECO:)
- reagowanie na nagły ubytek wagi np. powyżej 70%
- reagowanie na otwarcie pudełka z akumulatorem (kontrakton)

7) sterownik programowalny ARDUINO UNO (wykorzystanie pin A4 do pomiaru poziomu napięcia 5V płytki - co może dać pośrednio informację o stanie naładowania akumulatora

8) jeśli urządzenie ma być używane również zimą to do obudowy należy włożyć woreczki silikonowe pochłaniające wilgoć

UWAGI: Można zbudować wariant uproszczony (rezygnacja z części modułów i funkcjonalności przedłuży czas podtrzymania zewnętrznego zasilania baterii 12V)
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego